iletisim@hizonline.com.tr 0850 333 8 449 0800 511 07 07

Kullanım Koşulları

Web'de fatura ödeme ile ilgili kullanım koşulları

Değerli Müşterilerimiz;

HIZONLINE faturalarınızı kredi kartınız ile İnternet üzerinden 7 gün 24 saat güvenli bir biçimde ödeyebilirsiniz.

Fatura ödeme işlemleriniz için herhangi bir komisyon alınmayacak olup, işlemleri kredi kartı dönem ekstrenizden takip edebilirsiniz.

Ödeme işlemi sırasında verilen bilgilerin güvenliğinden kart sahibi sorumludur. Yapmakta olduğunuz ödeme işlemi seçtiğiniz fatura/faturalar için geçerlidir. Ödeme, devam eden aylar için otomatik ödeme niteliği taşımaz.

HIZONLINE Hesap numaranız için otomatik ödeme talimatı (mail order) tanımlamak için "Otomatik Ödeme Talimatı Verin" başlığını tıklayınız.

İşbu Kullanım Koşulları'nın değişen hükümleri, bu sayfada ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanmaktadır. Bu değişikliklerden haberdar olabilmek için lütfen her işleminiz öncesinde Kullanım Koşulları'nı mutlaka okuyunuz.

Ödeme yaptığınız için teşekkür ederiz.

Otomatik ödeme talimatı (mail order) ile ilgili kullanım koşulları

Değerli Müşterilerimiz;

HIZONLINE faturalarınızı kredi kartınız ile otomatik ödeme talimatı (mail order) vererek ödeyebilirsiniz.

Kredi kartınız ile bu alandan yapmış olduğunuz tanımlama devam eden aylar için bir "otomatik ödeme talimatı" niteliği taşımaktadır.

Otomatik ödeme talimatı (mail order) verebilmek için kartınızın bu işlemi destekliyor olması gerekmektedir. Bu işlem tipine izin vermeyen kartlarla ilgili yapılacak işlemlerden kullanıcı sorumludur.

Vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatı (mail order) kredi kartınızın son kullanım tarihi ile son bulmaktadır. Talimatınızın devam etmesini istiyorsanız online işlem merkezi üzerinden kart bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

Kredi kartı son kullanım tarihi dolan müşterilerimizin talimatları "Vade Sonu Geçmiş Kart" uyarısı alınmasını takip eden ayda sistem tarafından silinecektir.

Vermiş olduğunuz talimat ile faturalarınız son ödeme gününde kartınızın bakiyesi müsait olduğu takdirde tahsil edilecektir. Kartınızda yeterli limit bulunmaması ve benzeri sebeplerden son ödeme tarihinde faturanızın tahsilatı gerçekleşemeyecek olursa bu durumundan HIZNET TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. sorumlu olmayacaktır.

Talimatınız geçmiş dönem borçlarınızı kapsamamakta olup, geçmiş dönem borçlarınız varsa öncelikle bunları ödeyip talimat vermeniz gerekmektedir. Borç sorgulamayı Fatura Ödeme ekranından yapabilirsiniz.

Bu alandan vermiş olduğunuz talimatı iptal etmeden başka bankadan talimat vermeyiniz. Aksi halde faturalarınız mükerrer tahsil edilebilir.

Ekstrenizde size ait olmadığını düşündüğünüz bir işlem varsa kredi kartının ait olduğu bankaya "harcama itiraz dilekçesi" vererek işleme itiraz edip, ters ibraz sürecini başlatabilirsiniz.

İşbu Kullanım Koşulları'nın değişen hükümleri, bu sayfada ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanmaktadır. Bu değişikliklerden haberdar olabilmek için lütfen her işleminiz öncesinde Kullanım Koşulları'nı mutlaka okuyunuz.

Teşekkür ederiz.